Najciekawsze darmowe atrakcje w Dżakarcie, bezpłatne zwiedzanie

19 sierpnia, 2024 Tagi , , , ,

Bez względu na to, ile masz pieniędzy przeznaczonych na zwiedzanie Dżakarty, poniższe darmowe atrakcje z pewnością zapewnią Ci rozrywkę w stolicy Indonezji. W Dżakarcie każdy znajdzie coś dla siebie. Od galerii współczesnej sztuki po ciekawe muzea – oto kilka najciekawszych darmowych atrakcji w Dżakarcie, które warto zobaczyć podczas wakacji w stolicy Indonezji.

Galeria Narodowa

Pomimo zbioru wielu najbardziej prestiżowych dzieł sztuki w kraju, turyści mogą wejść do Galerii Narodowej Indonezji bezpłatnie. Jako jedna z najbardziej znanych przestrzeni sztuki i kultury w Dżakarcie, Galeria Narodowa posiada w swojej kolekcji ponad 1700 eksponatów. Przestrzeń jest zorganizowana tak, aby odzwierciedlać różne epoki i ruchy, kontekstowo prezentując prace od legendarnych artystów, takich jak Raden Saleh i Affandi, po wschodzących współczesnych artystów. Oprócz stałej kolekcji w Galerii Narodowej odbywają się również różne wystawy czasowe.

  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli: 9:00- 19:00
  • Opłata za wstęp: BEZPŁATNY
  • Adres: Jalan Medan Merdeka Tim. No.14, RT.6/RW.1, Gambir, Central Jakarta City

Monas Jakarta

Monas, skrót od Monumen Nasional, jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Dżakarcie. Wizyta w Monas zdecydowanie powinna znaleźć się na liście atrakcji, które warto zobaczyć podczas podróży do Dżakarty. Chociaż Monas nie jest tak wysoki jak niektóre z najsłynniejszych wież na świecie, takich jak Burj Khalifa w Dubaju czy Petronas Towers w Kuala Lumpur, oferuje wspaniałe panoramiczne widoki na Dżakartę i okolicę. Monas został oficjalnie otwarty w 1975 roku (jego budowa rozpoczęła się w 1961 roku). Zbudowano go w celu upamiętnienia walki o niepodległość Indonezji. W związku z tym obecnie pozostaje bardzo znaczącym symbolem niepodległości i dumy dla mieszkańców Dżakarty. Monas wznosi się do 132 metrów nad ziemią, natomiast na szczycie Pomnika Narodowego Indonezji można zauważyć duży złoty płomień – Płomień Niepodległości. Jest to najważniejsza część Monas i centralny punkt pomnika.

  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli: 6:00- 16:00
  • Opłata za wstęp: BEZPŁATNY
  • Adres: Merdeka Square, Jakarta, Jalan Lapangan Monas, Gambir, Central Jakarta City

Gereja Katedral Jakarta

Katedra w Dżakarcie, lokalnie nazywana „Gereja Katedral Jakarta” jest jedną z głównych atrakcji Dżakarty. Ten imponujący neogotycki kościół z 1901 roku jest obecnie siedzibą rzymskokatolickiego arcybiskupa Dżakarty. Katedra w Dżakarcie znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Monas, w centrum stolicy Indonezji. Warto wiedzieć, że około 85% całkowitej populacji Indonezji stanowią muzułmanie. Katedra w Dżakarcie położona naprzeciwko największego meczetu w Dżakarcie, Meczetu Istiqlal – Masjid Istiqlal jest symbolem wzajemnego szacunku między obywatelami Indonezji. Oprócz tego, że jest miejscem modlitwy, katedra w Dżakarcie jest również miejscem, które warto zobaczyć podczas pobytu w mieście.

  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli: 8:00- 20:00, zamknięte w środy
  • Opłata za wstęp: BEZPŁATNY
  • Adres: Jl. Katedral No.7B, Ps. Baru, Kecamatan Sawah Besar, Kota Jakarta Pusat, Daerah Khusus Ibukota Jakarta

Masjid Istiqlal

Meczet Istiqlal – „Masjid Istiqlal” w języku indonezyjskim jest jednym z najważniejszych miejsc w Dżakarcie. W 2010 roku odwiedził go nawet sam Barack Obama. Ten mogący pomieścić około 120 000 wiernych Meczet Istiqlal jest największym meczetem w całej Indonezji, a także największym w całej Azji Południowo-Wschodniej. Po 17 latach budowy meczet Istiqlal został oficjalnie otwarty w lutym 1978 roku. Turyści odwiedzający Dżakartę uważają, że termin „istiqlal” jest trudny do wymówienia i zapamiętania. Dlatego też na wypadek, gdybyś zastanawiał się, co oznacza ten termin, jest to arabskie słowo oznaczające „niepodległość”.  Wizją stojącą za jego budową było uczczenie niepodległości Indonezji. Lokalizacja meczetu Istiqlal na przeciwko Katedry w Dżakarcie oznacza również jedność Indonezyjczyków.

  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli: 4:00- 21:00 (zwiedzanie poza godzinami modlitw)
  • Opłata za wstęp: BEZPŁATNY
  • Adres: Jl. Taman Wijaya Kusuma, Ps. Baru, Kecamatan Sawah Besar, Kota Jakarta Pusat, Daerah Khusus Ibukota Jakarta

Sunda Kelapa

Sunda Kelapa to kolejna z darmowych atrakcji, które warto odwiedzić podczas pobytu w Dżakarcie. Jest ona szczególnie popularna wśród fotografów odwiedzających Dżakartę. Stare łodzie w Sunda Kelapa są fotogeniczną pamiątką z przeszłości. Sunda Kelapa znajduje się około 1 kilometra na północ od Taman Fatahillah, w północnej Dżakarcie, w pobliżu ujścia rzeki Ciliwung.  Mimo że Sunda Kelapa jest starym portem Dżakarty, nadal znajduje się tam szeroki wybór szkunerów Makassar zwanych „pinisi”, które najlepiej opisać jako tradycyjny dwumasztowy drewniany żaglowiec. Są one obecnie wykorzystywane do transportu ładunków między różnymi indonezyjskimi wyspami archipelagu. Te duże i bardzo często kolorowe statki wyglądają jak z bajki. To właśnie sprawia, że wizyta w Sunda Kelapa jest tak interesująca. Zobaczysz także tragarzy, którzy energicznie niosą skrzynie wypełnione różnymi produktami, takimi jak przyprawy, drewno i inne towary.

  • Godziny otwarcia: całą dobę
  • Opłata za wstęp: BEZPŁATNY
  • Adres: Jl. Maritim Raya 2 No.65 11, RT.11/RW.8, Ancol, Kec. Pademangan, Jkt Utara, Daerah Khusus Ibukota Jakarta

Gedung Joang ’45

Muzeum Joang ’45 jest jednym z ogromnej ilości muzeów, które warto zobaczyć w Dżakarcie. Wizyta w Muzeum Joang ’45 jest idealna dla odwiedzających, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o historii Indonezji i walce o niepodległość tego kraju. Wewnątrz znajduje się kolekcja pamiątek wojennych, fotografii i innych przedmiotów związanych z indonezyjskim ruchem niepodległościowym. Muzeum Joang ’45 jest często określane kilkoma innymi nazwami, takimi jak na przykład Muzeum Walki o Wolność 1945.

  • Godziny otwarcia: 9:00 -15:00, zamknięte w poniedziałki
  • Opłata za wstęp: BEZPŁATNY
  • Adres: Jl. Menteng Raya No.31 1, RT.1/RW.10, Kb. Sirih, Kec. Menteng, Kota Jakarta Pusat, Daerah Khusus Ibukota Jakarta

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Jak zwiedzić Dżakartę, praktyczny przewodnik dzień po dniu

Zwiedzanie Dżakarty z dziećmi – co warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz