Jak zwiedzić Yogyakartę, praktyczny przewodnik dzień po dniu

17 września, 2024 Tagi , , , , ,

Wycieczka do Yogyakarty jest koniecznością podczas wizyty na wyspie Jawa, w Indonezji. Yogyakarta czasami nazywana Jogjakarta, Jogja lub Yogya zarówno przez podróżnych, jak i mieszkańców jest stolicą indonezyjskiego Specjalnego Okręgu Yogyakarta – Daerah Istimewa Yogyakarta. Jest uważana za ważne centrum klasycznych jawajskich sztuk pięknych i kultury, ponieważ jest to jedyne indonezyjskie miasto królewskie nadal rządzone przez monarchię. Yogyakarta jest również ważnym miejscem turystycznym. Podróżni uwielbiają ją odwiedzać, ponieważ oferuje wszystkie udogodnienia, które sprawiają, że jest to dobry cel podróży. Jest niedroga, ma ukryte cenne zabytki architektoniczne, wąskie uliczki i szeroki wybór lokalnej kuchni. Co jednak najważniejsze, znajduje się w pobliżu dwóch największych i najświętszych świątyń buddyjskich oraz hinduistycznych w Indonezji. Co warto zobaczyć podczas tygodniowego pobytu w Yogyakarcie? Poniżej znajdziesz praktyczny przewodnik dzień po dniu, który powinien pomóc Ci zwiedzić Yogyakartę, szczególnie jeśli jesteś tu pierwszy raz.

Dzień 1. Jalan Malioboro, Pałac Yogyakarta i Yogyakarta Monument

Ulica Jalan Malioboro

Dla osób, które po raz pierwszy odwiedzają Yogyakartę, Jalan Malioboro jest doskonałym punktem wyjścia. Jest to ulica przepełniona licznymi sprzedawcami, mieszanką różnych stylów architektonicznych i słynąca z bogatego życia po zmroku. Chociaż jednokierunkowa ulica jest otwarta dla pojazdów, jest podobna do typowych ulic spacerowych, więc jest doskonałym miejscem na spacer. Można tu znaleźć lokalne sklepy, hotele, naganiaczy i kuszące zapachy. Warto też skosztować ulicznego jedzenia w Jogja – większość lokali otwiera się wieczorami. Wieloletni stragan (Mbah Satinem) pojawił się nawet w jednym z odcinków programu Netflix Street Food! Jalan Malioboro jest otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Pałac Yogyakarta

Czy wiesz, że Yogyakarta wciąż ma królewskiego monarchę (choć należy do kategorii monarchów niesuwerennych)? Sri Sułtan Hamengkubuwono X piastuje swoje stanowisko od 1988 roku i jest również gubernatorem regionu. Aby zapoznać się z indonezyjską kulturą, warto odwiedzić Pałac Yogyakarta, który zbudowano w latach 1755-1756 jako rezydencję królewską. Pałac nazywany jest Kraton Ngayogyakarta Hadiningrat w języku indonezyjskim lub po prostu Kraton. Co ciekawe, kolor każdego budynku lub struktury został celowo wybrany, a ogólny projekt kompleksu opiera się na jawajskim stylu. Stań na dziedzińcu z pięknymi witrażami i policz, ile masek barong możesz dostrzec. Zanurz się głęboko w lokalnych tradycjach i zwyczajach, ponieważ odbywa się tu mnóstwo występów i pokazów kulturalnych, na przykład tradycyjnych tańców.

Yogyakarta Monument

Nie zdziw się, jeśli zauważysz kilku studentów całujących pomnik znajdujący się w centrum Yogyakarty. Jest to rodzaj niewypowiedzianego rytuału wśród zagranicznych uczniów po ukończeniu studiów, jako sposób podziękowania Jogja za poświęcony czas (i edukację). Jednak jego wartość historyczna wykracza daleko poza to. Wzniesiono go w 1755 roku (choć od tego czasu przeszedł wiele zmian). Pomnik znajduje się na środku ruchliwego skrzyżowania, gdzie spotykają się drogi Jalan Sudirman, Jalan AM Sangaji, Jalan Mangkubumi i Jalan Diponegoro. Migocząca wieczorami w błyszczących światłach, biało-złota stożkowa struktura całkowicie się zmienia i nabiera innego charakteru, dlatego też warto ją zobaczyć w ciągu dnia jak i po zmierzchu.

Dzień 2. Kota Gede, Gembira Loka Zoo i Alun-Alun Kidul

Kota Gede

Jeśli odwiedziłeś Indonezję wcześniej, będziesz wiedział, że znajduje się tu wiele pięknych miejsc, których próżno szukać w Europie.  Kota Gede to idealne miejsce na sesje zdjęciowe, które uważane jest za „stare miasto”. Jest ono najstarszą zachowaną dzielnicą Yogyakarta, pochodzącą z XVI wieku. Można spędzić tu wiele godzin przemierzając wąskie uliczki, przesuwając palcami po ścianach i kamiennych konstrukcjach opuszczonych budowli i świątyń. Doceń także architekturę tradycyjnych domów w stylu jawajskim. Do najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić należą między innymi Masjid Gedhe Mataram Kotagede (Wielki Meczet Mataram) i jego grobowce. Wyroby ze srebra zawsze były ważną gałęzią handlu w Kota Gede i wciąż jest tu wielu pracujących złotników. Spróbuj swoich sił w warsztacie srebra lub zajrzyj do jednego z lokalnych sklepów, aby kupić wszelkiego rodzaju wyroby ze srebra.

Gembira Loka Zoo

Jeśli podróżujesz z dziećmi po Yogyakarcie odwiedź Gembira Loka Zoo, gdzie możliwe są takie atrakcje jak przejażdżki quadami, bliskie spotkania ze słoniami, a nawet „terapie rybne”. Otoczony wysokimi drzewami i tropikalnymi roślinami teren podzielony jest na sześć stref zwierząt. W Strefie Ptaków można zobaczyć pingwiny i orły, w Strefie Pazurów tygrysa sumatrzańskiego, w Strefie Ssaków surykatki i tapiry, a w Strefie Naczelnych małpy i orangutany, a w Strefie Gadów żółwie olbrzymie aldabra i legwany. W strefie Petting Zoo można karmić osły, kozy, alpaki i kucyki, a nawet dotknąć niektórych zwierząt.

Alun-Alun Kidul

Alun-Alun Kidul zwany również „Południowym Placem Pałacu Sułtana” to duży trawiasty obszar, który jest popularnym miejscem do spędzania czasu, piknikowania i grania w gry na świeżym powietrzu. Na terenie parku znajdują się dwa gigantyczne drzewa banyan (w środku parku)  i uważa się, że drzewa mają moc ochronną, a jeśli uda Ci się przez nie przejść, Twoje serce jest czyste i pełne dobrych intencji. Brzmi to łatwo, ale w rzeczywistości tak nie jest, a większość nie wychodzi z jego wnętrza za pierwszym, drugim, a nawet piątym razem! Po zapadnięciu zmroku sprzedawcy rozstawiają na placu prowizoryczne stragany, oferując uliczne jedzenie, przekąski i napoje. Inną ciekawą cechą tego parku są neonowo oświetlone tuk-tuki, które wieczorami są największą atrakcją tego miejsca.

Dzień 3. Beringharjo MarketŚwiątynia Borobudur i Wodny Pałac Taman Sari

Beringharjo Market

Poszukiwacze skarbów, łowcy okazji i zakupoholicy powinni odwiedzić Beringharjo Market, który jest jednym z pięciu najlepszych rynków w Indonezji. Możesz tu kupić autentyczne towary, czy to batik, czy tradycyjne pamiątki (i wiele więcej). Założona w 1758 roku, wielowiekowa arteria komunikacyjna rozrosła się od czasu jej założenia w lesie bananowym, a dziś składa się z dwóch budynków. Zaopatrz się w zabytkowe przedmioty kolekcjonerskie, wyroby tkane od koszy po abażury, wzorzyste ubrania, torby na ramię, tematyczne karty do gry, tekstylia i tak dalej. Sprzedawcy kuszą odwiedzających zapachami świeżych ziół i egzotycznych przypraw, a także ulicznymi przekąskami oraz świeżymi produktami. Jeśli zobaczysz znaki „dawet” (słodki napój z mleka kokosowego) lub „gudeg” (lokalne danie gulaszowe z niedojrzałych owoców jackfruit), nie wahaj się i zamów je jak najszybciej!

Borobudur

Nie bez powodu podróżnicy przybywają do Indonezji z różnych zakątków świata, szukając swojej duchowości lub nowych perspektyw życiowych. Spośród wszystkich świątyń Indonezji, Borobudur jest nie tylko najsłynniejszą z nich, ale także największą świątynią buddyjską na całym świecie! Sięgający swoimi korzeniami VIII i IX wieku kompleks świątynny jest niezwykle zadziwiający. Jeśli odwiedziłeś wcześniej Angkor Wat w Kambodży, to podobne uczucie towarzyszy Ci po przybyciu do tego trzypoziomowego kompleksu. Zbudowano go celowo na wzór mandali i znajdują się tu również 504 płaskorzeźby Buddy. Tworząc część „Korytarzy Świątynnych”, w dół drogi w linii prostej od Borobudur znajdują się dwie inne buddyjskie świątynie z IX wieku: Świątynia Pawon i Świątynia Mendut. Podążając bezpośrednią trasą, Pawon jest najbliżej.

Wskazówka dla podróżujących: Aby uzyskać najlepsze wrażenia, należy przybyć do Candi Borobudur przed wschodem słońca – oznacza to bardzo wczesną pobudkę, ale warto poświęcić na to każdą sekundę!

Wodny Pałac Taman Sari

Połączenie architektury jawajskiej i portugalskiej w Taman Sari jest dość interesujące, gdy się nad tym zastanowić. Pałac zbudowano w 1765 r. dla sułtana królestwa Yogyakarty (Hamengku Buwono I). Zatrudnił on architekta zafascynowanego lokalnym i europejsko-zachodnim wzornictwem. Tak też  powstał wielki pałac wykorzystywany przez sułtana do relaksu i przyjemności. Ogrody wodne przypominają historyczne budynki, które można zobaczyć w Bombaju. Jeśli podróżowałeś wcześniej do Indii, z pewnością zauważysz wiele podobieństw pomiędzy tymi dwoma krajami. W przeciwieństwie do wielu ciemnych kamiennych stylów architektonicznych, które można zobaczyć w Indiach, struktury te charakteryzują się jasnymi ścianami i fasadą. Ogrody wodne, baseny i sztuczne jeziora są nadal w bardzo dobrym stanie, dlatego też jest to świetnie miejsce do robienia zdjęć. Jedyni jego inne cechy, takie jak meczet i podziemne tunele, tylko wskazują na to, co kiedyś tu istniało.

Dzień 4. Kościół Ganjuran, plaża Timang i Świątynia Ratu Boko

Kościół Ganjuran

Z pewnością nie uwierzysz nam od razu jeśli powiemy Ci, że w Yogyakarcie znajduje się kościół rzymskokatolicki? Dominującą religią w kraju jest islam, ale śledząc przeszłość miasta z wpływami holenderskimi i brytyjskimi, ma sens fakt, że zbudowano tu kościół katolicki. Obecnie katolicyzm stanowi około 3% praktykującej wiary ludności. Zbudowany przez rodzinę Schmutzer w 1924 roku kościół Ganjuran, czyli kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa miał zaspokoić potrzeby rosnącej gminy emigrantów. Silnie zaangażowana w lokalną społeczność rodzina chciała zachować integralność indonezyjskiej kultury, więc jej połączenie jawajskiego i europejskiego projektu jest tego świadectwem. Zachód spotyka się ze Wschodem w kościele, co widać w płaskorzeźbach otaczających główny ołtarz. Na tym samym terenie znajduje się świątynia Ganjuran, wzniesiona po prawej stronie głównej Gereja Ganjuran. W rzeczywistości kościół został zbudowany jako część większego kompleksu kościelnego, mieszczącego również szpital, szkołę i opactwo (założone przez Schmutzerów).

Plaża Timang i inne

Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca na odpoczynek odwiedź plażę Timang. W ostatnich latach stało się to dość popularnym miejscem turystycznym ze względu na wodną atrakcję (początkowo wykorzystywaną przez rybaków łowiących homary). Zatoka poniżej to plaża Nglambor, popularny punkt nurkowania. Dla podróżnych poszukujących więcej plaż, istnieje wiele opcji. Kanjeng Ratu Kidul w języku indonezyjskim to plaża popularna wśród miłośników przejażdżek buggy po piasku lub spędzania dnia na wyjątkowo miękkim piasku. Możesz poczuć się jak syrena pływająca po krystalicznie niebieskich basenach skalnych na plaży Wediombo. Położona dwie godziny drogi od centrum Yogyakarty jest całkowicie warta jazdy! Z kolei, z dala od tłumów znajduje się plaża Sundak. Zachowaj jednak ostrożność podczas wchodzenia do zatoki ze względu na płytką rafę. Udaj się na plażę Kukup, aby podziwiać typową indonezyjską scenerię, od dramatycznych klifów po pudrowo białe linie brzegowe.

Świątynia Ratu Boko

Według lokalnego folkloru, świątynia Ratu Boko była niegdyś zamkiem giganta pożerającego ludzi! Chociaż nigdy nie dowiemy się, czy to fakt, czy fikcja, wzgórze z VIII wieku należało do dynastii Shailendra, a następnie podlegało królestwu Mataram. Jedno z nich było buddyjskie, a drugie hinduistyczne, więc teren kompleksu jest połączeniem obu religii. Znaczna część ruin strukturalnych, które można dziś zobaczyć, została zbudowana za panowania Rakai Panangkarana (drugiego króla królestwa Mataram). Ciemnoszare kamienne schody prowadzące do głównej bramy są najpopularniejszym miejscem do  fotografowania. Od Złotej Godziny do wczesnego wieczora jest to idealne miejsce do robienia fotografii na Instagram!

Dzień 5. Muzeum Fort Vredeburg, Muzeum Ullen Sentalu, Muzeum Affandi i Pendhapa Art Space (PAS)

Dzień piąty wakacji w Yogyakarcie warto przeznaczyć na zwiedzanie najciekawszych muzeów w mieście. Wycieczka do dowolnego lokalnego muzeum podczas wizyty w Yogyakarcie jest w pewnym sensie obowiązkowa, ponieważ oferuje jedne z najlepszych sposobów na poznanie tego miasta. Dogodnie zlokalizowane przy ruchliwej ulicy Malioboro, Muzeum Fort Vredeburg (zwane także Muzeum Twierdzy Yogyakarta) jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania. Muzeum znajduje się wewnątrz dawnej holenderskiej fortyfikacji. Można tu dowiedzieć się więcej na temat kolonialnej przeszłości Yogyakarty, zwłaszcza gdy holenderscy osadnicy tu rządzili. Muzeum Ullen Sentalu podkreśla całą cywilizację jawajską i jej historię. To Muzeum na świeżym powietrzu przypomina bardziej wędrówkę po świętych terenach świątynnych i jest niezwykle autentycznym miejscem. Wyglądające jak miejsce magika z powieści fantasy, Muzeum Affandi celebruje życie i twórczość kultowego indonezyjskiego artysty Affandi. Na terenie kompleksu znajdują się trzy galerie, dwa studia i dawny dom Affandiego, a także organizowane są warsztaty, do których można dołączyć. Z kolei, założona przez lokalną indonezyjską rzeźbiarkę Dunadi, Pendhapa Art Space (PAS) prezentuje różnorodne dzieła sztuki, od obrazów po rzeźby, wystawy rotacyjne i warsztaty artystyczne.

Dzień 6. Parangkusumo Sand Dunes, Taman Sungai Mudal i poznaj życie nocne Yogyakarty

Parangkusumo Sand Dunes

Jeżdżąc buggy po pofałdowanych wydmach Parangkusumo możesz poczuć dreszczyk emocji. Możesz wybrać się także na przejażdżkę jeepem po piaszczystych brzegach plaży Parangkusumo. To wyjątkowe miejsce jest odwiedzane nie tylko przez entuzjastów outdooru, ale także przez influencerów i fotografów. Znajdziesz tu także urocze miejsca do robienia zdjęć, takie jak pokryte kwiatami serce, które wydaje się wisieć w powietrzu, huśtawki i platformy widokowe. Krzewy i flora na plaży dodają więcej uroku, tak samo jak przypadkowe kaktusy rosnące tu i ówdzie oraz ciekawe drewno dryfujące tworzące naturalne dzieła sztuki. Ponadto, badacze i naukowcy chętnie odwiedzają to miejsce, ponieważ wydmy w kształcie półksiężyca są dość rzadkie dla tego typu topografii. Oznaczone jako wydmy barchanowe, są zwykle spotykane na suchych pustyniach. Jest to rzadki widok dla tego obszaru, ponieważ Jawa jest uważana za tropikalną, a region doświadcza dość ilości opadów deszczu!

Taman Sungai Mudal

Jeśli jest jakieś miejsce w Yogyakarcie, które wróżki nazwałyby domem (oczywiście z przymrużeniem oka), to musiałoby to być nim Taman Sungai Mudal. Odwiedzających miejsce to urzeka swoim krystalicznie niebieskim naturalnym basenem pośród dżungli. Kaskady wody wpadają do basenu z małego malowniczego wodospadu. Drewniana promenada ułatwia dostęp – i co ważne, pływanie jest dozwolone! W rzeczywistości istnieją trzy wodospady na rzece Mudal i kilka innych naturalnych poza głównym basenem. Mudal River Park powstał jako inicjatywa społeczna w 2011 roku. Rosnąca popularność tego miejsca sprawiła, że dobudowano inne udogodnienia, na przykład ziplining. Gdzie znajduje się to miejsce? W wiosce Banyunganti w Kulon Progo, około godziny drogi od miasta Jogja.

Poznaj życie nocne Yogyakarty

Ostatni wieczór w Yogyakarcie spędź na… dobrej zabawie! Oto najlepsze miejsca w Yogyakarcie, które warto odwiedzić po zmierzchu:

  • Sakapatat Beer Garden & Resto otwarty jest codziennie od 17:00. Organizuje imprezy tematyczne, na których pojawiają się DJ-e. Barmani oferują degustacje piwa rzemieślniczego. Możesz spodziewać się tu zarówno mieszkańców jak i zagranicznych turystów.
  • Platinum Kitchen, Bar & Lounge – nic nie przebije tutejszej muzyki na żywo.
  • Z występami każdego dnia, Lucifer Bar & Resto to klasyczny pub z drinkami.
  • W Liquid Bar and Kitchen możesz spędzić całą noc, ponieważ lokal zamyka się dopiero o 5 rano! Możesz tu także wypić po prostu drinka lub zjeść kolację w tętniącej życiem atmosferze przed powrotem do hotelu.

Dzień 7. Świątynia Prambanan i rafting na rzece Elo

Prambanan

Z daleka 240 wystających kamiennych struktur świątyni Prambanan wygląda jak ziemska wersja wapiennych filarów zatoki Ha Long wynurzających się z wody. To X-wieczne cudo jest najbardziej monumentalną świątynią hinduistyczną poświęconą Panu Śiwie-  bogu płodności. Stanowi ona część większego kompleksu świątynnego Prambanan. Po obu stronach 47-metrowego sanktuarium znajdują się dwie inne świątynie, jedna ku czci Brahmy (stwórcy), a druga Wisznu (opiekuna). Intrygujące płaskorzeźby zdobią ruiny, więc trzymaj aparat pod ręką podczas wędrówki przez kamienne ruiny i pozostałości strukturalne. Koncentryczne rozmieszczenie świątyń reprezentuje geometryczną mandalę, używaną do kierowania duchowością. Warto wybrać się na świątynną wycieczkę po kompleksie do świątyń Bubrah, Sewu i Lumbung lub przeznaczyć dzień na zwiedzanie wszystkich innych świątyń znajdujących się w pobliżu.

Rafting na rzece Elo

Przed powrotem do Polski warto wybrać się na rafting po rzece Elo. Rzeka Elo jest odpowiednia nawet dla początkujących raftingowców – więc nie musisz się bać, jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś tego sportu wodnego. Rozkoszuj się nie tylko widokami, ale także dźwiękami, wiosłując obok małych wodospadów i śpiewających ptaków w koronach drzew. Rafting trwa zwykle trzy godziny, z przerwą na orzeźwiający sok z kokosa i przekąski na brzegu rzeki – i aby dać zmęczonym ramionom chwilę odpoczynku. Jeśli to nie jest Twój pierwszy rafting, spróbuj spływu po rzece Progo. Cały niezbędny sprzęt, taki jak kamizelki ratunkowe, łodzie, wiosła itp. jest zapewniony.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Wakacje w Jogjakarcie, z biurem podróży czy na własną rękę

Lotnisko Yogyakarta – informacje, dojazd z i do centrum

Następny

Dodaj komentarz