Jak zwiedzić Dżakartę, praktyczny przewodnik dzień po dniu

16 sierpnia, 2024 Tagi , , , ,

Dżakarta to ponad dziesięciomilionowe miasto, które jest największym w całej Azji Południowo-Wschodniej i drugim na świecie. Przy tak rozległym mieście nie brakuje rzeczy do zrobienia. Jest to kulturowy tygiel indonezyjskiej, indyjskiej, holenderskiej, chińskiej i angielskiej historii. Jak można się spodziewać po mieście o tak bogatej historii, znajdują się tu ciekawe budynki oraz architektura. Ale jest to również nowoczesne miasto, obejmujące rozwijające się sektory rozrywki, handlu i turystyki dzięki kurortom oraz parkom rozrywki. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy 7-dniowy plan zwiedzania Dżakarty, który możesz modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Oto, co można robić w Dżakarcie w ciągu tygodnia!

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Dżakarty?

Jeśli planujesz zwiedzić Indonezję, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wylądujesz w jej stolicy – Dżakarcie. Chyba, że jesteś tu wyłącznie po to, aby odwiedzić Bali. Podczas podróży do Dżakarty należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: jeśli szukasz długich, słonecznych dni i jak najmniejszej ilości opadów, przyjedź między czerwcem a wrześniem. Jest to prawdopodobnie najlepszy czas na zaplanowanie planu podróży po Dżakarcie, ponieważ będziesz mógł cieszyć się wszystkimi atrakcjami Dżakarty w pełni. Pora deszczowa może czasami powodować powodzie w niżej położonych częściach miasta. Ale nawet jeśli odwiedzasz Dżakartę w „porze deszczowej” między październikiem a majem, jest mało prawdopodobne, abyś zmarzł. Warto jednak zabrać ze sobą wodoodporną kurtkę.

Jak zwiedzić Dżakartę? 7-dniowy plan zwiedzania

Dzień 1. Meczet Niepodległości, Katedra i Monas Tower

Meczet Niepodległości

Warto rozpocząć naszą podróż po Dżakarcie od tego miejsca, ponieważ żadna wycieczka do stolicy Indonezji nie byłaby pełna bez zobaczenia tego Meczetu. Istiqlal oznacza „niepodległość” i meczet zbudowano w celu upamiętnienia uzyskania niepodległości Dżakarty. Meczet ten jest także jednym z najpiękniejszych miejsc w Indonezji. Ogromna biała kopuła meczetu Istiqlal, która wznosi się ponad pobliskimi koronami drzew, jest nie do przeoczenia. Jest to miejsce modlitwa, a także szkoła, ale turyści mogą odwiedzić jego drugie piętro ( w sumie dostępnych jest pięć pięter). Cztery z nich tworzą balkony, z których można obserwować główny obszar.

Należy pamiętać, że przestrzegane są islamskie zasady dotyczące obuwia i odzieży, co oznacza, że należy ubierać się z szacunkiem. W razie potrzeby zapewniony zostanie jednak odpowiedni strój i nakrycie głowy. Meczet (lub masdżid) może pomieścić do 120 000 osób, co jest niesamowitym wynikiem. Miejsce to odwiedziło wielu dygnitarzy, w tym prezydenci USA Bill Clinton i Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel i książę Karol. Meczet Istiqlal i sąsiadująca z nim Katedra to dwie główne świątynie w Dżakarcie.

Katedra Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Dżakarcie

Oto ciekawostka, którą warto wiedzieć: oficjalna nazwa katolickiej Katedry w Dżakarcie to Gereja Santa Perawan Maria Diangkat ke Surga co można przetłumaczyć jako Katedra Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Katedra z charakterystycznymi gotyckimi iglicami jest idealnym drugim przystankiem w naszym planie dnia, ponieważ znajduje się naprzeciwko Meczetu Istiqlal. Bliskość tych dwóch budynków symbolizuje pragnienie narodu, by świętować zarówno jego różnorodność, jak i jedność. Katedrę otwarto dla wierzących w 1901 roku i wciąż jest bardzo aktywnym kościołem, ponieważ tłumy uczestniczą w mszach – czasami przepełnionych. Warto także zajrzeć do Muzeum i Księgarni. Muzeum jest szczególnie interesujące, ponieważ zawiera różne artefakty i zapisy, które szczegółowo opisują dziedzictwo wiary chrześcijańskiej w regionie. Najbardziej fascynujące są różne stare szaty i kapelusze duchownych, dokumenty, obrazy, kielichy i inne bibeloty. Oferują one naprawdę wgląd w ważną przeszłość Indonezji. Zgodnie z tradycją katolicką, kościół jest ozdobiony różnymi rzeźbami i obrazami. Najbardziej godne uwagi są posągi Maryi i przedstawienie Piety.

Monas Tower

Jesteś w odległości krótkiego spaceru od jednego z głównych zabytków Dżakarty, więc zatrzymaj się przy Monas National Monument. Projekt pomnika został zainicjowany przez Sukarno, pierwszego prezydenta Indonezji. Miał on symbolizować niepodległość narodu. Został on ukończony po jego śmierci w 1975 roku. Ten piękny budynek ma imponującą wysokość 137 metrów i stoi na placu Merdeka. Zacznij zwiedzanie od dziedzińca, gdzie na ścianach znajdują się płaskorzeźby przedstawiające najważniejsze wydarzenia historyczne Indonezji. Można tu prześledzić powstanie i upadek królestwa Madżapahit, przybycie Holendrów, drogę do niepodległości i nie tylko. Najbardziej imponującymi eksponatami są kopia oryginalnej proklamacji niepodległości i pozłacana mapa Indonezji. Dodatkową atrakcją jest dostęp do platformy widokowej w pobliżu szczytu wieży. Na wysokości 117 metrów zapewnia ona zapierający dech w piersiach widok na miasto.

Dzień 2. Atlantis Water Adventure Ancol, Taman Anggrek Mall i Jalan Surabaya Flea

Atlantis Water Adventure Ancol

Czas na nieco zabawy w naszym planie podróży po Dżakarcie. Wsiądź do wynajętego auta lub taksówki i udaj się na północ w kierunku Danau Ancol, gdzie znajduje się Park Wodny Atlantis Water Adventure. Pamiętaj, aby spakować kostium kąpielowy. Największą atrakcją tego parku wodnego jest Multistructure, z ośmioma zjeżdżalniami. Ale jest też Crazy, najwyższa i najdłuższa zjeżdżalnia w parku. W Atlantis Water Adventure znajduje się dziewięć oddzielnych zjeżdżalni i basenów, dzięki czemu jest to świetne miejsce w Dżakarcie na spędzenie kilku godzin lub nawet całego dnia.

Taman Anggrek Mall

Wróćmy do miasta, do największego centrum handlowego w Dżakarcie, aby zrobić zakupy. Mall Taman Anggrek to spektakularne siedmiopiętrowe centrum handlowe, które gości prawie 18 milionów kupujących rocznie! Jeśli jesteś miłośnikiem zakupów zdecydowanie jest to jedna z głównych atrakcji Dżakarty. Samo centrum handlowe to nie lada gratka. Nad siedmioma niższymi piętrami znajduje się siedem wież mieszkalnych, które można zobaczyć z wielu kilometrów. W samym centrum handlowym znajduje się około 400 sklepów o imponującej powierzchni 360 000 metrów kwadratowych. Jak w każdym nowoczesnym centrum handlowym, jest tu ogromna różnorodność sklepów do odkrycia, od mody po biżuterię, elektronikę i wiele innych. Na szczególną uwagę zasługuje lodowisko w centrum handlowym! Tak, to centrum handlowe ma własną atrakcję w postaci lodowiska – idealną, gdy potrzebujesz przerwy od zwiedzania sklepów i upałów.

Jalan Surabaya Flea

Pchli targ Menteng występuje również pod nazwami Jalan Surabaya lub Pusat Barang Antik. Choć definiuje się go jako pchli targ, w rzeczywistości jest to zbiór straganów i sklepów specjalizujących się w przedmiotach, które przemawiają do kolekcjonerów antyków. Tak naprawdę nie musisz lubić antyków, aby robić tu zakupy – możesz po prostu poszukać czegoś, co Ci się spodoba.

Dzień 3. Muzeum Wayang, Pasar Baru

Muzeum Wayang

To Muzeum – Muzeum Lalek – może nie być na pierwszym miejscu, gdy pomyślisz o miejscach do odwiedzenia w Dżakarcie. Ale wycieczka z przewodnikiem pozwoli poznać Ci kulturę tradycji lalkarskiej w Indonezji. UNESCO ogłosiło indonezyjskie lalki „arcydziełami niematerialnego dziedzictwa ludzkości”, co daje pewne wyobrażenie o znaczeniu kulturowym tych fascynujących przedmiotów. Warto także wiedzieć, że przewodnicy sami są lalkarzami. Przy odrobinie szczęścia, po przybyciu na miejsce możesz trafić na przedstawienie lub warsztaty tworzenia lalek. Spacer wśród modeli naturalnej wielkości jest całkiem ciekawy. Lalki są zwykle wykonane z drewna i skóry bawolej, a ich wykonanie zajmuje miesiące! Pod koniec wycieczki warto zatrzymać się w sklepie z pamiątkami i rozważyć zakup własnej lalki (pamiętaj, aby się targować!).

Targ Pasar Baru

Jeśli nie próbowałeś jeszcze lokalnych dań odwiedź Pasar Baru, który znajduje się w najbardziej ruchliwym centrum Dżakarty. Niektórzy nazywają Pasar Baru „Małymi Indiami”, choć ma kilka głównych wpływów kulturowych, w tym holenderskich i chińskich. Główną atrakcją jest oczywiście targ. Można tu znaleźć prawie wszystko, od materiałów (jedwab i satyna) po ubrania i elektronikę (aparaty fotograficzne i radia). Ale to, co sprawia, że warto to zrobić w porze lunchu, to wybór ulicznego jedzenia, którego warto spróbować. W alejkach i bocznych uliczkach można znaleźć małe restauracyjki serwujące ryby, mięso, makaron i prawie każdą lokalną przekąskę. Ciekawostką jest to, że w okolicy znajduje się kilka miejsc kultu religijnego, które można odwiedzić. Jednym z popularnych miejsc jest świątynia Sin Tek Bio, zbudowana przez chińskich rolników w połowie XVI wieku. Z pewnością spędzisz tu kilka godzin, ponieważ obszar jest dość duży i jest tu wiele do zobaczenia oraz spróbowania.

Gedung Kesenian Jakarta

Wybierz się na wieczorny występ do starego teatru pochodzącego z epoki kolonialnej. Ten piękny stary teatr został oddany do użytku w 1821 roku. Przez lata pełnił on wiele funkcji. Na przykład podczas II wojny światowej okupacyjna armia japońska wykorzystywała go jako swoją kwaterę główną dla regionu. Budynek służył również jako siedziba grup podczas indonezyjskiego dążenia do niepodległości. Budynek ten pełnił także funkcję uniwersytetu. Dziś jest to  jedna z głównych oper i teatrów w mieście. Regularnie odbywają się tu przedstawienia klasycznych i współczesnych dzieł.

Dzień 4. Odpoczynek i zabawa w Taman Impian Jaya Ancol

Taman Impian Jaya Ancol (nazywany także Ancol Dreamland) to kurort, który został specjalnie zaprojektowany jako atrakcja turystyczna wraz ze sklepami, plażami, parkami i innymi obiektami rekreacyjnymi. Można tu korzystać z przystani, ponad 70 lokali gastronomicznych, parku rozrywki, dwóch plaż i nie tylko. W pobliżu znajduje się park rozrywki Dufan, który oferuje ponad czterdzieści przejażdżek, w tym kolejkę górską Hallintar! Jeśli chcesz poczuć adrenalinę, wypróbuj najbardziej znane przejażdżki: Tornado i Hysteria! Dzieciom spodoba się również park wodny SeaWorld, który obejmuje baseny z aligatorami i rekinami. Dodatkową zaletą jest to, że niektóre z tutejszych restauracji są otwarte przez całą dobę, więc jeśli lubisz bawić się do późnych godzin nocnych, możesz udać się do Ancol.

Dzień 5. Muzeum Layang-Layang, Cmentarz Wojenny i Kidzania

Muzeum Layang-Layang

Z pewnością zauważyłeś, że Indonezja ma zamiłowanie do lalek. Ma również specjalne miejsce zarezerwowane dla latawców. W niezwykłym, ale osobliwym Muzeum Layang-Layang, to właśnie te ostatnie są celebrowane. W tradycyjnym indonezyjskim domu w Pondok Labu, w południowej Dżakarcie znajduje się to Muzeum, którego wystawa obejmuje ponad 600 latawców, a niektóre z nich są niezwykle barwne. Warto zwrócić uwagę na najmniejsze (2 cm) i największe latawce osiągające wielkość 26 metrów. Muzeum organizuje także warsztaty specjalnie dla dzieci, podczas których maluchy mogą tworzyć własne latawce, a dorośli malować swoje. Przez cały czas przewodnik opowiada ciekawe rzeczy na temat historii latawców w kulturze indonezyjskiej.

Cmentarz Wojenny

Cmentarz Wojenny na przedmieściach Menteng Pulo jest ponurym symbolem zniszczeń spowodowanych II wojną światową w regionie i na jego mieszkańcach. Jest to obowiązkowy punkt na trasie każdego miłośnika historii Dżakarty. Cmentarz zawiera groby żołnierzy indonezyjskich, holenderskich i sił Wspólnoty Narodów (angielskich, indyjskich, pakistańskich i innych). Upamiętnia on żołnierzy poległych podczas japońskiej inwazji w 1942 roku i późniejszego odbicia regionu. W centrum Cmentarza stoi Krzyż Poświęcenia, który można znaleźć na wielu cmentarzach wojennych Wspólnoty Narodów na całym świecie. W holenderskiej części cmentarza znajduje się niewielka kaplica. To, co sprawia, że wizyta tutaj jest tak wzbogacająca, to wiele historii, które można poznać z tablic i kamieni, zwłaszcza w brytyjskiej części cmentarza. W sumie znajduje się tu około 1200 grobów, w tym te należące do jeńców wojennych, którzy zginęli podczas wojny, a nawet kilka poświęconych bohaterom rewolucji indonezyjskiej.

Kidzania

Kidzania to wyjątkowy park zabaw dla dzieci. Został on zaprojektowany tak, aby wyglądał jak prawdziwe miasto. Wykorzystuje to pragnienie dzieci do odgrywania ról, jednocześnie dając im podstawowe lekcje życia podczas poruszania się po „mieście”. Park podzielony jest na szereg scen, tematycznie powiązanych z różnymi aktywnościami. Jest nawet symulator lotu! Każda z aktywności lub scenariuszy – niezależnie od tego, czy jest to salon samochodowy, straż pożarna, parada miejska czy dyskoteka – ma na celu przekazanie umiejętności życiowych.

Dzień 6. Wycieczka na Wyspy Seribu

Potrzebujesz odpocząć nieco od „betonowej dżungli” Dżakarty? Wybierz się na jednodniową wycieczkę na Wyspy Seribu – nazywane także Tysiącem Wysp. Jest to skupisko przepięknych wysp rozrzuconych na Morzu Jawajskim, na północ od miasta. Codziennie z Marina Ancol odpływają promy i prywatne łodzie, które zabierają turystów do najpopularniejszych miejsc w tym archipelagu wysp. Do jednej z najbliższych Tysiąca Wysp – Pulau Bidadari, można dotrzeć w zaledwie 30 minut z portu promowego. Najważniejsze atrakcje tego miejsca to piaszczyste plaże i XVII-wieczny fort. Możesz także spędzić noc w bungalowie nad wodą. Malownicza Pulau Tidung to kolejne polecane miejsce na jednodniową wycieczkę. Turyści spędzają tu czas na tej wyspie jeżdżąc na rowerze, nurkując i robiąc zdjęcia wzdłuż legendarnego „Mostu Miłości”, który łączy główną wyspę z mniejszym kawałkiem lądu.

Dzień 7. Taman Mini Indonesia Indah

Plan 7-dniowej podróży po Dżakarcie warto zakończyć w wyjątkowym miejscu, popularnie zwanym jako Taman Mini. Miejsce to znajduje się we wschodniej Dżakarcie i składa się z 26 replik tradycyjnych domów wodzów znajdujących się na całym archipelagu indonezyjskim, od Aceh po Kalimantan, Sulawesi, Jawę oraz Papuę. Są to pawilony prezentujące historię, sztukę i rzemiosło oraz tradycje każdej z prowincji. Zwiedzający mogą tu zapoznać się z wyjątkowym bogactwem i pełnym zakresem architektury regionalnej archipelagu indonezyjskiego. „Teater Tanah Airku” to pierwszy teatr w Indonezji wyposażony w najnowocześniejszą technologię. Istnieją również muzea poświęcone rzadkim zwierzętom w Muzeum Komodo.

Na miłośników przyrody czekają ogrody orchidei, kaktusów, ziół i kwiatów, a także park ptaków. Taman Mini był pomysłem zmarłej Ibu Tien Soeharto, byłej indonezyjskiej pierwszej damy. Budowa Taman Mini rozpoczęła się w 1971 roku i została oficjalnie zainaugurowana 20 kwietnia 1975 roku. Główną misją parku jest zachowanie i rozwój różnych indonezyjskich kultur jako środka przekazu w celu wzmocnienia jedności oraz integralności narodu. Taman Mini to dobre miejsce na zakończenie wakacji w Dżakarcie i w Indonezji.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

10 atrakcji w Dżakarcie które koniecznie musisz zobaczyć

Najciekawsze darmowe atrakcje w Dżakarcie, bezpłatne zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz