Kulturalna stolica kraju – Yogyakarta, leży w środkowej części Jawy z majestatycznym wulkanem Merapi w tle. Oprócz zagłębienia się w jej bogate dziedzictwo artystyczne, warto odwiedzić wielowiekowe świątynie, odkrywać jaskinie i wspinać się na aktywne stratowulkany. Wszystko to stanowi doskonałą migawkę oszałamiającej różnorodności Indonezji. Wciąż rządzona przez sułtanat Yogyakarta słynie z eleganckiego XVIII-wiecznego kompleksu królewskiego znanego jako Kraton. Niezliczone inne interesujące historyczne atrakcje turystyczne i zabytkowe budynki można również znaleźć w pobliżu centrum miasta. Ponieważ Jogja – jak nazywana jest Jogjakarta przez mieszkańców – od dawna jest ośrodkiem sztuki jawajskiej, więc można tu obejrzeć występy tańca klasycznego, kupić batikowe tkaniny i spróbować pysznego ulicznego jedzenia. Otaczają ją także piękne plaże, jaskinie i wulkany, a także kompleksy świątynne Prambanan i Borobudur. Z tak wieloma rzeczami do zrobienia w Jogjakarcie jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast do odwiedzenia w Indonezji. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?
Zespół świątynny Prambanan
Dość podobne w projekcie do Angkor Wat w Kambodży, misternie zdobione świątynie w Prambanan należą do głównych atrakcji tego miasta. Położony zaledwie pół godziny jazdy samochodem na północny wschód od centrum Jogjakarty, kompleks ten zawiera wszelkiego rodzaju atrakcje artystyczne i architektoniczne. Jest to druga co do wielkości świątynia hinduistyczna w całej Azji Południowo-Wschodniej, którą zbudowano podczas panowania królestwa Mataram w IX wieku. Pokryte wspaniałymi rzeźbami, największe budynki poświęcone są Śiwie, Wisznu i Brahmie- trzem głównym bóstwom hinduistycznym. Ozdobione płaskorzeźbami z Ramajany, ich misterne iglice sięgają 47 metrów w najwyższym punkcie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się tu na wschód słońca, czy na wieczorny balet, świątyń zdecydowanie nie można przegapić podczas pobytu w Jogja.

Świątynia Borobudur
Prambanan prześciga swym kunsztem jedynie ogromna świątynia Borobudur, która jest największą buddyjską strukturą na Ziemi. Jest to także jedna z najważniejszych atrakcji w kraju, jego niezliczone posągi i stupy znajdują się około godziny jazdy na północny zachód od miasta. Składająca się z dziewięciu ułożonych w stos platform zwieńczonych centralną kopułą, ogromna świątynia przypomina nieco piramidę i została wzniesiona około sto lat wcześniej niż Prambanan. Ostatecznie opuszczona, leżała ukryta pod warstwami popiołu i porośnięta przez dżunglę, aż została ponownie odkryta na początku XIX wieku. Od tego czasu turyści tłumnie odwiedzają ten wyjątkowy zabytek, a wielu z nich udaje się na szczyt, aby podziwiać wspaniałe wschody słońca. Wśród starych kamieni znajdują się 72 piękne stupy w kształcie dzwonu i setki posągów Buddy do podziwiania. Misterne płaskorzeźby przedstawiają również życie księcia Siddharty, narodziny Buddy i Prawo karmy.

Malioboro Road
Tętniąca życiem o każdej porze dnia Malioboro Road to najsłynniejsza ulica miasta. Biegnąca z północy na południe, jest rajem dla miłośników okazyjnych zakupów, a w jej pobliżu znajduje się wiele hoteli i restauracji. Rozciągająca się na ponad dwa kilometry, ruchliwa droga oferuje także wiele straganów ulicznych, z różnymi kawiarniami i fast foodami rozsianymi tu i ówdzie. Oprócz niemal niekończących się sklepów z batikami, warto również odwiedzić centrum handlowe Malioboro Mall i Beringharjo Market. Wieczorem okolica staje się jeszcze bardziej zatłoczona, pojawiają się stoiska z jedzeniem, a uliczni artyści organizują pokazy.

Fort Vredeburg
W samym centrum miasta znajduje się kolosalna twierdza Yogyakarta, w której obecnie mieści się Muzeum historii. Zbudowany w czasach kolonialnych kompleks zawiera liczne artefakty i eksponaty dotyczące walki Indonezji o niepodległość. Mury, wieże strażnicze i koszary zostały wzniesione około 1870 roku po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło wcześniejszy fort. Kwadratowa w kształcie forteca była pierwotnie otoczona fosą, choć większość z niej została obecnie zasypana. Oprócz zwiedzania terenu i podziwiania zachwycającej holenderskiej architektury kolonialnej, w środku można obejrzeć wiele ciekawych starych monet, mundurów, broni i fotografii. Szczególnie imponujące są dziesiątki szczegółowych dioram przedstawiających kluczowe wydarzenia z przeszłości miasta. Obejmują one okupację kraju przez Holendrów i jego ostateczną niepodległość setki lat później.

Pałac Kraton
W odległości krótkiego spaceru na południe od centrum znajduje się kolejny interesujący zabytek: ogromny, ozdobny Pałac Yogyakarta. Nazywany również Kraton, z tego kompleksu sułtan i jego rodzina rządzili miastem i jego okolicami przez wieki. Pałac, który nadal jest siedzibą jawajskiej monarchii, został ukończony w 1755 roku dla Hamengkubuwono I – pierwszego sułtana Yogyakarty. Pałac rozciąga się na ogromnym obszarze i obejmuje okazałe bramy, pawilony i posągi strażników. Wszystko jest bogato zdobione złotymi sufitami nad pięknie wzorzystymi podłogami z płytek, misternie wykonanymi filarami i balustradami. Pałac jest doskonałym przykładem tradycyjnej jawajskiej architektury i nadal odbywają się w nim ważne ceremonie i wydarzenia kulturalne. Wraz z muzeum, jego stare artefakty i występy taneczne zapewniają bezcenne spojrzenie na bogatą historię, kulturę oraz dziedzictwo lokalnego obszaru.

Muzeum Ullen Sentalu
U podnóża potężnego wulkanu Merapi znajduje się kolejne miejsce, które oferuje możliwość poznania niesamowitej sztuki i kultury Jawy. W dość odizolowanym od innych atrakcji – Muzeum Ullen Sentalu można zobaczyć wiekowe artefakty pochodzące z królewskich pałaców. Po raz pierwszy otwarto je dla publiczności w 1997 roku. Piękna kolekcja budynków i rzeźb usytuowana jest pośród bujnych ogrodów i gajów sosnowych na zboczu góry. Wewnątrz znajduje się wszystko, od starych obrazów i fotografii po piękne ubrania, instrumenty muzyczne i wiele innych. Prezentują one nie tylko okres kolonialny, ale także sułtanat Yogyakarty i inne jawajskie królestwa. Wraz z przyjemną atmosferą i atrakcyjną architekturą sprawia to, że Ullen Sentalu jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia, jeśli masz czas.

Wulkan Merapi
Nad muzeum i miastem góruje potężny wulkan Merapi. Widoczny jest wielu kilometrów, jego dymiący szczyt jest bardzo popularny do wędrówek ze względu na oszałamiającą scenerię i widoki. Dosłownie oznaczający „Ognistą Górę”, najbardziej aktywny wulkan Indonezji wybuchł ostatnio w marcu 2023 r., kiedy to lawa wylała się z jego krateru. Pióropusz dymu wzniósł się wówczas ponad sto metrów powyżej. Wulkan wznosi się na wysokość 2910 metrów nad poziomem morza, a jego nierówne zbocza są obecnie chronione jako część parku narodowego. Wiele osób wspina się na kultowy wulkan lub wybiera się na ekscytujące przejażdżki jeepem po jego lasach, polach lawy, a nawet przez płynące rzeki. Z wulkanem związane są liczne mity i wierzenia, które uważa się również za przyczynę opuszczenia świątyń w Prambanan.

Gumuling
Jest to atrakcja dość trudna do znalezienia, ale tym bardziej interesująca. Okrągła studnia Gumuling jest bardzo unikalnie wyglądającym podziemnym meczetem. Będący niegdyś częścią kompleksu Taman Sari został zbudowany około połowy XVIII wieku. Ciągi schodów łączą się w centrum okrągłej struktury. Dzięki tej konstrukcji głos imama był wyraźnie słyszalny w całym obiekcie z mihrabu. Po znalezieniu wejścia i przejściu długim podziemnym tunelem do meczetu, można podziwiać wszystkie oszałamiające sylwetki. Nie jest szczególnie duży, ale jego zacienione korytarze są warte zrobienia kreatywnych zdjęć i selfie.

Pasar Beringharjo
W przeciwieństwie do cichego, kontemplacyjnego meczetu, wędrówka po targu Beringharjo może być nieco chaotyczna i gwarna. To najlepsze miejsce na zakupy pamiątek i spróbowanie lokalnych przekąsek, jego niekończące się sklepy rozciągają się na ogromnym obszarze na północ od pałacu. Leżący obok tętniącej życiem Jalan Malioboro – głównej ulicy miasta – został zbudowany w 1758 roku. W dosłownym tłumaczeniu nazwa oznacza „las drzew figowych”, a targ zajmuje obecnie ładny budynek w stylu Art Deco z niezliczonymi straganami, które również go otaczają. W sumie na pięciu piętrach można znaleźć ponad 6000 sprzedawców, którzy sprzedają wszystko, od biżuterii i tradycyjnych ubrań po świeże owoce, warzywa, przyprawy i pamiątki. Oprócz oglądania wszystkich kolorowych, zatłoczonych stoisk, istnieje również mnóstwo wspaniałych opcji ulicznego jedzenia do wypróbowania.

Timang Beach
Jeśli szukasz spektakularnej nadmorskiej scenerii, nie możesz pominąć w swoim planie podróży po Jogjakarcie plaży Timang. Dosyć trudno do niej dotrzeć, ponieważ jej wspaniałe białe piaski i skalna wysepka leżą nieco ponad dwie godziny jazdy samochodem od miasta wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Pomimo czasu i odległości, zdumiewające widoki i formacje skalne sprawiają, że warto podjąć ten wysiłek. Podczas gdy mała plaża już wygląda niesamowicie, główną atrakcją jest skalna wyspa Panjang tuż przy brzegu. Ochlapywana przez nieustannie wzburzone fale, można się na nią dostać tylko przez kołyszący się, niestabilny most linowy lub ekscytującą przejażdżkę gondolą nad spienionym morzem. Po emocjach związanych z przeprawą na Panjang można usiąść na plaży, delektować się owocami morza i obserwować, jak inni próbują niezwykłej przeprawy.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.